Skolresor

Skolresor

Att resa med klassen är minst sagt ett minne för livet och någonting alla borde göra om tillfälle ges. Många oförglömliga minnen ges av just skolresor. Resa utomlands, besöka muséum eller fångarna på fortet med klassen? Alternativen är oändligt många, däremot är det långt ifrån alla skolor som erbjuder klassresor. Förutsättningarna ser olika ut för olika skolor och ibland får man helt enkelt ta saker och ting i egna händer som elev.

Vill du åka på klassresa till Spanien, spela laserdome eller åka till Gröna Lund med din klass men ni har ont om pengar? Ibland får man som elev ta an frågan på egen hand. Idag är det lättare än någonsin att tjäna pengar till klassen. Internet kryllar av sätt att som klass tjäna ihop pengar till just klassaktiviteter och resor.

Lämna ett svar